زمانی که در مورد داشتن یک خواب خوب و باکیفیت مطالعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بالشت یک شاخصه کلیدی و تاثیرگذار در وضعیت خواب ما محسوب می‌شود. یک بالشت خوب در یک کالای خواب با کیفیت، قادر است اجزای بدن ما را در هنگام خواب در یک هم ترازی مناسب قرار دهد. هم ترازی مناسب در خواب به این معنا است که سر و ستون فقرات در یک راستا قرار گیرد و شانه‌ها و بخش بالا تنه از تکیه‌گاه مناسب برخوردار باشند تا در زمان خواب به هیچ یک از قسمت‌های بدن فشار مضاعف وارد نشود. متخصصان پلی کو معتقد هستند که داشتن یک خواب باکیفیت نیاز همه ما است. ما تقریبا یک سوم زندگی خود را به خواب اختصاص می‌دهیم، از این رو بهتر است که اجزای تاثیرگذار بر داشتن یک خواب راحت را بشناسیم. در این مقاله قصد داریم انواع مختلف بالشت را بر اساس کاربرد معرفی کنیم.

انواع بالشت‌ از نظر موادی که با آن‌ها پر شده‌اند

بالشت پر

یکی از مرغوب‌ترین موادی که در پر کردن داخل بالشت از آن استفاده می‌شود پری است که در قسمت زیرین بال پرندگان قرار دارد. این پر بسیار نرم و عایق حرارت است. بالشتی که از این نوع پر می‌شود عمری بسیار طولانی دارد. پر زیرین بال غاز یکی از با کیفیت‌ترین موادی است که در تولید بالشت‌های لوکس و با کیفیت از آن استفاده می‌شود. نقطه ضعف این نوع بالشت این است که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از استفاده، پرها حچم اولیه خود را از دست می‌دهند و  باید پر داخل بالشت بیرون آورده شده و پوش داده شود تا دوباره به حالت اول بازگردانده شوند و بالشت کیفیت اولیه خود را بازیابد.

میزان پر موجود در این نوع بالشت نشان‌دهنده کیفیتی است که می‌توان از آن انتظار داشت. هر چه این میزان بیشتر باشد، کیفیت بالشت بیشتر است و در حمایت کردن از سر و گردن شما و همچنین نرمی و راحتی مورد نظر شما موفق‌تر عمل خواهد کرد.

در بالشت‌های پر، تنها از پر زیرین بال پرندگان استفاده نشده، بلکه از لایه بیرونی پر پرندگان نیز می‌توان در پر کردن بالشت استفاده کرد. این پرها همچنان به اندازه کافی نرم و کوچک هستند تا بتوان از آن‌ها یک بالشت با کیفیت تولید کرد. این نوع بالشت سبک‌تر از نوع قبلی و با هزینه پایین‌تری قابل تهیه است. اما این نوع بالشت پر نیز همچنان نقطه ضعف قبلی را دارد و باید در بازه‌های زمانی مشخص، پر داخل بالشت پوش داده شود، تا بالشت حجم اولیه خود را بازگیرد و به همان کیفیت اولیه برسد.

بالشت پلی استر

پلی استر نوعی از الیاف مصنوعی است که به صورت رشته رشته در داخل بالشت استفاده می‌شود. بالشت‌های پلی استر هم ارزان هستند و هم ضد حساسیت. کسانی که به پر پرندگان حساسیت دارند، می‌توانند از بالشت‌هایی استفاده کنند که داخل آن‌ها پلی استر است. البته باید این مسئله را هم در هنگام خرید بالشت‌های پلی استر در نظر بگیرید که آن‌ها عمر طولانی ندارند و نمی‌توان پس از کم شدن پف بالشت، دوباره آن را احیا کرد. همچنین بالشت‌های پلی استری قابلیت تنفس ندارند و ممکن است برای استفاده بعضی افراد که تعرق بسیار زیادی دارند مناسب نباشند.

بالشت پنبه یا کتان

پنبه یا کتان از دیگر مواد مناسب برای پر کردن بالشت‌ها هستند. بالشت‌های کتان و پنبه جایگزین بسیار مناسبی برای الیاف‌ مصنوعی به حساب می‌آیند و در عین حال قابل شستشو هستند. همچنین بالشت‌هایی که از کتان یا پنبه پر شده‌اند به دلیل قابلیت تنفس‌پذیری این دو الیاف، بسیار خنک هستند و به راحتی جریان هوا را در خود عبور می‌دهند. بالشت‌های کتان و پنبه حساسیت زا نیستند و افرادی که به پر پرندگان حساسیت دارند و به دنبال استفاده از الیاف طبیعی و کیفیت آن‌ها هستند، می‌توانند از بالشت‌های کتان یا پنبه استفاده کنند. بالشت‌های کتان یا پنبه عمری بیشتر از چند سال ندارند و باید پس از خارج شدن الیاف از فرم اولیه و تغییر شکل بالشت، تعویض شوند.

انواع بالشت‌ از نظر اندازه و شکل آن‌ها

بالشت استاندارد

بالشت استاندارد با اندازه 20 در 26 اینچ، همان بالشتی است که بیشتر افراد شب را بر روی آن سپری می‌کنند. بالشت استاندارد مناسب، سر و گردن شما را به خوبی حمایت می‌کند و اجازه می‌دهد تا سر و گردن شما در طول خواب راحتی که دارید، در حالت مناسبی قرار بگیرند.

بالشت‌های استاندارد در اندازه‌های بزرگتر کویین و کینگ نیز ارائه می‌شوند. این بالشت‌ها طول بیشتری نسبت به بالشت معمولی داشته و برای حمایت بیشتر سر، گردن و بدن بکار می‌روند.

بالشت اروپایی

بالشت اروپایی، بالشتی مربعی است که بیشتر کاربرد دکوراتیو دارد و در سایزهای مختلفی ارائه می‌شود.

بالشت بدن

بالشت بدن یک بالشت بسیار بلند است و عموما از سر تا ساق پای افراد ادامه دارد. افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند از این نوع بالشت برای بغل کردن آن و استراحت دادن به عضلات بدنشان استفاده می‌کنند. همچنین این نوع بالشت‌ برای زنان باردار هم بسیار مناسب است تا با بهره‌گیری از آن‌ فشار وارد شده به شکم را تا حد زیادی کاهش دهند؛ بالشت بدن U شکل که زنان باردار استفاده می‌کنند را بالشت بارداری می‌نامند.

بالشت زاویه دار و منحنی

این نوع بالشت‌ها که شکل‌های خاصی دارند، طی تحقیقات پزشکی بر روی نحوه قرار گیری سر و گردن، برای افرادی که به پشت و یا پهلو می‌خوابند، طراحی شده‌اند. طراحی این نوع بالشت‌ها به گونه‌ای است که بیشترین حمایت را از گردن و سر شما داشته و راه تنفس شما را باز نگه می‌دارند. این نوع بالشت برای افرادی که خر و پف می‌کنند نیز مناسب است.

بالشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *